Den tyske landstræner Jürgen Klinsmann havde et par solide overraskelser i sin VM-trup på 23 spillere. Forsvarsspilleren Jens Nowotny, som er 32 år gammel, kom ligesom den ti år yngre David Odonkor fra Dortmund med på et særdeles yderligt mandat. Jens Nowotny har spillet 45 landskampe, men har de seneste tre år været hårdt plaget af langvarige skader, ligesom han har været involveret i en bitter lønstrid med sin klub Leverkusen, som efterfølgende har fritstillet ham. Hurtigløber Den 22-årige David Odonkor har fået plads i truppen på bekostning af Schalkes Kevin Kuranyi. Han har endnu sin debut på det tyske landshold til gode og er i karrierens 56 Bundesliga-kampe noteret for beskedne to mål. David Odonkors store styrke er dog hurtigheden. Han løber 100 meter på under 11 sekunder. Tyskland er ved VM i gruppe med Polen, Ecuador og Costa Rica, mod hvem de spiller VM's åbningskamp 9. juni i München.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Prinsesse Dianas bror forsvarer Charles-påstand: Jeg siger sandheden
-
Et toporkester faldt fra hinanden
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce