På trods af kraftig kritik i de spanske medier, har Real Madrids dansker Thomas Gravesen fået godt med spilletid på de kongeliges midtbane i 2006. Og ifølge et telegram fra nyhedsbureauet AP, så kan Thomas Gravesen godt indstille sig på et travlt forår, idet hans direkte konkurrent til pladsen på den centrale defensive midtbane, Pablo Garcia, angiveligt er så skadet, at han næppe kommer på banen mere i denne sæson. Den langhårede Garcia fra Uruguay gik i opgøret i aftes mod Bilbao hårdt ind i en tackling med baskernes Ismael Urzaiz, og de første diagnoser lyder på et iturevet ledbånd i det venstre knæ. »Det er dårlige nyheder på et så vigtigt tidspunkt i sæsonen«, siger Real Madrids træner Jose Ramon Lopez Caro ifølge Sky Sports. Mange kampe på tre måneder Den spanske sæson slutter 14. maj og der resterer femten spillerunder i Primera Division. Real Madrid er endvidere fortsat med i Champions League, hvor de om ti dage møder Arsenal i den første ottendedelsfinale.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
DR-vært var tydeligvis utryg ved gæstens insisteren på nuancer
-
Et toporkester faldt fra hinanden
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce