Michael Laudrup er meget interesseret i AaB-kreatøren Martin Ericsson, men klubben vil ikke betale overpris, selv om klubkassen er ved at flyde over med millioner fra de seneste salg af Morten Skoubo og ikke mindst Daniel Agger. Det skriver B.T. tirsdag. »Han er en meget dygtig spiller, som Michael (Laudrup, red.) er interesseret i«, siger Per Bjerregaard til avisen. Vil overtage Ericsson nu Planen er, at Ericsson skal afløse Johan Elmander som hængende angriber, hvis Elmander som ventet bliver solgt til sommer. På grund af den korte sommerpause vil Laudrup gerne have Ericsson nu, så han er fuldt integreret på holdet, når Elmander rejser. Har forsøgt at købe svenskeren før Ingen i den danske fodboldverden har overset Brøndbys seneste handler, men klubben vil ikke betale overpris for Ericsson. Brøndby forsøgte også at købe svenskeren i sommerpausen, men her skræmte prisen. »Vi syntes, han var for dyr. Og det er han stadig, hvis han altså fortsat koster det samme. I sådan en situation skal man jo passe på. Så vi går ikke ud og betaler mere, end vi synes er rimeligt«, siger Per Bjerregaard.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Politikens USA-korrespondent: Grønlandsaftale ligner en blød landing
-
Han er simpelthen fejlcastet som Spangs afløser
-
Trump: USA får »permanent kontrol over sikkerheden« i Grønland med ny aftale
-
Von der Leyen var knap færdig med sin tale, før jungletrommerne gik i danske medier
-
Hun investerede gennem en platform, Mads Mikkelsen tilsyneladende havde anbefalet. To måneder senere var hele hendes opsparing væk
-
Disse 5 fødevarer skal du spise for at holde tarmen sund
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Ida Strand
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce