Topagenten Søren Lerby ejer omstridte andele i sine spillere

80'er-helten Søren Lerby ejer som agent 6,25 procent af Ajax-spilleren Anwar El-Ghazi. Koloreret foto:  Robin Utrecht/NRC
80'er-helten Søren Lerby ejer som agent 6,25 procent af Ajax-spilleren Anwar El-Ghazi. Koloreret foto: Robin Utrecht/NRC
Lyt til artiklen

Når den hollandske landsholdsspiller Davy Klaassen bliver solgt fra Ajax Amsterdam, vil Søren Lerby putte en pæn del af klubbens indtjening i sin egen lomme.

Ikonet fra det danske 80’er-landshold får som agent for spilleren en fast andel på 7 procent af Davy Klaassens løn, og den del er helt efter bogen. Til gengæld er det i strid med Det Internationale Fodboldforbunds (Fifa) regler, at Søren Lerby også ejer 6,25 procent af den hollandske spillers fremtidige salgsværdi.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her