Hvem sagde gummiben? Bookmakerne ændrer odds efter Brøndbys nederlag

Brøndbys Paulus Arajuuri ærgrede sig efter kampen mod FC Midtjylland, der med sejren på 1-0 kom helt ind i kampen om guldet. Jens Dresling/POLFOTO
Brøndbys Paulus Arajuuri ærgrede sig efter kampen mod FC Midtjylland, der med sejren på 1-0 kom helt ind i kampen om guldet. Jens Dresling/POLFOTO
Lyt til artiklen

Brøndby er stadig bookmakernes favorit til at blive danske mestre i fodbold, men gårsdagens nederlag på hjemmebane til titelrivalerne fra FC Midtjylland betyder, at de nu har større tiltro til, at midtjyderne faktisk kan levere overraskelsen og snuppe pokalen.

Med to kampe tilbage ændrede Danske Spil efter 0-1 resultatet oddsene på henholdsvis Brøndby og FCM. Hvor der var beskedne 1,16 at hente ved spil på de blågule fra Vestegnen som mestre, blev oddset hævet til 1,37 efter nederlaget. Omvendt gik det for oddsene på FCM som mestre, der gik fra odds 5,00 til nu 3,00 gange pengene.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her