Brasilien skuffer og får to mål underkendt i VAR-drama

Venezuelas Salomon Rondon og Brasiliens  Fernandinho i duel natten til onsdag. Kampen endte 0-0. Foto: Juan Mabromata/Ritzau Scanpix
Venezuelas Salomon Rondon og Brasiliens Fernandinho i duel natten til onsdag. Kampen endte 0-0. Foto: Juan Mabromata/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Brasilien fik to mål underkendt efter videohjælp i 0-0-kampen natten til onsdag mod Venezuela ved den sydamerikanske landsholdsturnering Copa America.

Første gang var efter en time, da angriberen Gabriel Jesus bankede Brasilien i front.

Dommeren benyttede sig af videodommersystemet VAR, og de efterfølgende videobilleder viste, at der var offside. Til stor ærgrelse for tilskuerne på Arena Fonte Nova i byen Salvador i det østlige Brasilien.

Nu vokser presset på Messi og landstræneren uden meritter

Få minutter før tid troede Brasilien, at de havde vundet kampen, da Philippe Coutinho scorede efter et indlæg fra Everton. Men igen viste videobillederne, at der var offside.

I det tiende minuts tillægstid var Brasiliens midtbanespiller Fernandinho centimeter fra at score efter hjørnespark, men kampen endte 0-0.

Møder Peru i sidste gruppekamp

Dermed har Brasilien på førstepladsen fire point i gruppe A efter to kampe. Samme antal point som Peru på andenpladsen.

Peru slog Bolivia med 3-1 på mål af Paolo Guerrero, Jefferson Farfán og den tidligere AaB-spiller Edison Flores.

Coutinho fører Brasilien til sejr mod Bolivia i Copa America

Angriberen Marcelo Martins bragte Bolivia i front i første halvleg på et straffespark til 1-0.

I den sidste kamp i gruppen mødes Brasilien og Peru, mens Venezuela møder Bolivia.

Venezuela har to point i gruppen, mens Bolivia har nul.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her