I mere end 20 år har Norge kikset kvalifikationer til alle slutrunder. Men i aften kan Ståle Solbakken styre landsholdet til VM – efter lidt utroligt held på vejen.

Bedst som Ståle Solbakken var i gang med at pine sig selv, kom miraklet, der kan hjælpe Norge til VM

Ståle Solbakken troede, at VM-håbet var ude for hans norske landshold efter 0-0 mod Letland. Men et montenegrinsk comeback mod Holland har givet Norge en ny chance. Foto: Stian Lysberg Solum/Ritzau Scanpix
Ståle Solbakken troede, at VM-håbet var ude for hans norske landshold efter 0-0 mod Letland. Men et montenegrinsk comeback mod Holland har givet Norge en ny chance. Foto: Stian Lysberg Solum/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Det var en rigtig dårlig historie, der så ud til at gentage sig selv.

Efter en solid VM-kvalifikation med Ståle Solbakken som landstræner skulle Norge slå Letland for at komme et pænt skridt tættere på slutrunden næste år. Men på Ullevaal Stadion i Oslo kiksede nordmændene – som de så ofte har gjort det, når der er billetter til fodboldmesterskaber på spil. Mere end 20 år er gået siden den seneste norske slutrunde, EM i 2000. Det nærmer sig et sportsligt traume.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her