Siden det første regelsæt for fodbold blev nedfældet i 1863 af englænderen Ebenezer Cobb Morley er der løbende blevet foretaget justeringer.
Grundpillerne for legen med den lille runde er dog de samme - i modsætning til bl.a. tennis, amerikansk fodbold, ishockey og atletik, som med kyshånd har taget i mod teknologisk hjælp til at afgøre tvivlsomme situationer og derved sikre de mest fair konkurrencebetingelser.
På den største scene af dem alle - den igangværende VM-turnering i Sydafrika - har der været adskillige tvivlsomme indslag, der kunne være undgået og givet de bortdømte parter oprejsning.
Senest i 1/8-finalekampene England-Tyskland og Argentina-Mexico.
LÆS OGSÅ England snydt og ydmyget af Tyskland
Englænderne fik ved stillingen 1-2 ikke anerkendt en fuldt ud korrekt scoring - en scoring med implementering af moderne teknologi i regelsættet ville være blevet anerkendt, mens et klart offsidemål sendte argentinerne på vinderkurs mod Mexico.
LAMPARDS IKKE-MÅL MOD TYSKLAND
Den engelske manager Fabio Capello sagde efter Englands VM-exit, at målkamerateknologien igen må tages op til overvejelse, men fodboldens magthavere - det internationale fodboldforbund (Fifa) - afviser idéen.
LÆS OGSÅ Fifa afviser målkameraer efter dommerfejl
Er fodboldbosserne for konservative i deres tilgang til mulighederne i år 2010 eller er dommerens nærmest uindskrænkede magt til at afgøre tvivlsomme situationer på egen hånd en af de reglaer man ikke skal pille ved og som er med til at fascinere milliarder af fodboldfans verden over?
Hvad mener du?
fortsæt med at læse




























