Hvad meningen har været med at stable halmballerne i lange rækker langs motorvejen, vides ikke. Men fint ser det ud.

Bilisterne undrer sig over baller langs motorvejen

En 300 meter lang skulptur af halm møder bilisterne langs motorvejen syd for Aalborg. Foto: Søren Ryge Petersen
En 300 meter lang skulptur af halm møder bilisterne langs motorvejen syd for Aalborg. Foto: Søren Ryge Petersen
Lyt til artiklen

I de forløbne måneder har der været halmballer overalt i det danske landskab, men dette har jeg aldrig set før. Hundredvis af halmballer stablet op i hyggelige bunker lige ved motorvejen syd for Aalborg. De lå og lyste gyldent i aftensolen, og jeg er sikker på, at alle bilister bemærkede dem, undrede sig og glædede sig i de ti sekunder, det tager at køre forbi.

For der var ingen stor afhøstet kornmark i nærheden. De var kørt til stedet og lagt ud til glæde for 50.000 bilister i døgnet. Af en kreativ bondemand? Af en ungdommelig kunstnergruppe med et spøjst navn? Af formanden for kulturudvalget i den lokale kommune? Af Landbrug & Fødevarer, der atter har fundet på noget smart for at forbedre det skrantende image?

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her