Direktøren for den danske lægemiddelstyrelse vil ikke, som briterne gjorde i dag, udstede en nødautorisation på en vaccinekandidat, som endnu ikke er godkendt efter alle kunstens regler. Det gør han for danskernes sikkerhed, siger direktøren, Thomas Senderovitz.

Derfor vil Danmark ikke nødgodkende en coronavaccine ligesom Storbritannien

Thomas Senderovitz, direktør for Lægemiddelstyrelsen, vil ikke gå på kompromis med godkendelsesprocessen i forbindelse med coronavaccinerne, ligesom Storbritannien. Foto: Martin Lehmann/POLFOTO
Thomas Senderovitz, direktør for Lægemiddelstyrelsen, vil ikke gå på kompromis med godkendelsesprocessen i forbindelse med coronavaccinerne, ligesom Storbritannien. Foto: Martin Lehmann/POLFOTO
Lyt til artiklen

Hvis man mærker efter inderst inde, kan man måske godt føle en snert af misundelse over, at Storbritannien onsdag – og ikke Danmark – som det første land i verden valgte at nødautorisere en coronavaccine, som har vist lovende resultater i den sidste testfase på mennesker og nu vil blive taget i brug i England allerede i næste uge.

Det drejer sig om vaccinekandidaten fra amerikanske Pfizer og tyske Biontech, som den engelske lægemiddelstyrelse har valgt at give en nødautorisation, før vaccinekandidaten er blevet endelig godkendt og har fået en betinget markedsføringstilladelse af det europæiske lægemiddelagentur, EMA.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her