Sahra-Josephine Hjort fandt hele 55 forskellige pædagogiske værktøjer på danske uddannelser. Nu har hun udviklet en platform, der skal gøre dem alle sammen digitale.

Iværksætter har fået 3.800 bestillinger fra desperate skoler under corona. Men ingen fra danske gymnasier

Foto: Marius Renner/POLFOTO
Foto: Marius Renner/POLFOTO
Lyt til artiklen

Sahra-Josephine Hjorth har stået i spidsen for udviklingen af en digital læringsplatform, der er specielt designet til danske uddannelsesværdier og traditioner. I sin ph.d kortlagde hun systematisk, hvilke pædagogiske værktøjer og samarbejdsformer der bruges i den danske undervisning på gymnasier og videregående uddannelser. Hun fandt 55.

Efter ph.d.en grundlagde hun Canopy Lab med den ambition, at samtlige pædagogiske redskaber skal være til rådighed digitalt, herunder rollespil, gruppearbejde, refleksion og sågar socialt samvær uden for undervisningen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her