Annonce
Erhverv 4. jan. 2011 KL. 09.06

Skotter er klar til ny boresæson i Grønland

Olieselskabet Cairn Energy vil gennemføre fire prøveboringer ud for Vestgrønland i år.

Annonce

Mest læste

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Det skotske olieselskab Cairn Energy har sikret sig at kunne bore ud for Vestgrønland til sommer.

Ifølge en pressemeddelelse fra selskabet har Cairn Energy aftaler på plads med boreriggen 'Leiv Eiriksson' samt et boreskib, som begge opereres af selskabet Ocean Rig.

»Vi glæder os til at kunne bore op til fire efterforskningsbrønde offshore i Grønland i løbet af 2011«, siger selskabets øverste direktør Bill Gammell i pressemeddelelsen.

Tre prøveboringer gennemført
Cairn Energy er det første olieselskab i nyere tid, som har boret ved Grønland. Prøveboringerne sker i farvandet mellem Grønland og Canada ud for Diskoøen, og sæsonen er kort, da der kun kan bores, når der er isfrit.

Selv det er dog alt for farligt i det følsomme arktiske miljø, ifølge blandt andet Greenpeace, som forsøgte at forstyrre boringerne ved at fastgøre sig til boreriggen i sommers.

LÆS OGSÅEkspert: Oliefund er meget opmuntrende

Forstyrelsen var dog ikke større, end at Cairn Energy fik gennemført tre prøveboringer, som fandt både gas og flere slags olie.

Stor interesse for grønlandsk olie
To af brøndene er forseglet og opgivet igen, men den såkaldte Alpha-1s1 brønd kan åbnes i den nye sæson, hvis evalueringen af oliefundene tyder på, at det kan betale sig.

Mange andre selskaber end Cairn Energy er interesserede i at bore ud for Grønland.

Dong Energy, Maersk Oil, Statoil, Shell GDF Suez, ConocoPhillips og det grønlandske Nunaoil har netop fået enerettigheder til at efterforske på et areal på 71.000 kvadratkilometer.

LÆS OGSÅOliegiganter får tildelt borerettigheder

Grønland har også solgt efterforskningstilladelser til Exxon, Chevron, EnCana Corp., Husky Energy Inc., Dong Energy A/S og PA Resources AB.

USA's geologiske undersøgelser USGS vurderede i 2008, at Grønlands undergrund rummer mellem 10 og 20 milliarder tønder olie.

Til sammenligning gemte de danske felter i Nordsøen på mellem tre og fire milliarder tønder olie, før udvindingen begyndte.

Annonce
Annoncer
Politik
24. maj. KL. 22.20

Regning for skattelettelser kan ende hos de ledige

Regeringen vil regulere overførselsindkomsterne i skattereformen, erfarer Politiken. Enhedslisten er chokeret.

Bagsiden
24. maj. KL. 21.45
EJENDOM. Billedet af denne kniv er indsendt af en pensioneret kirurg. Kniven er fra Fængselsvæsenet i Herstedvester. Den blev fjernet med en mavekikkert sidst i 1970'erne fra en gentleman, der var kommet til at spise den. »Således med lettet sind ser jeg frem til afleveringsdagen«, skriver kirurgen til Bagsiden.

Hjælp opsvinget i gang: I morgen kan du returnere statens gemte guld

Politikens bagsideredaktion arrangerer frit lejde-dag på Rådhuspladsen.

Danmark
24. maj. KL. 20.14
Sultestrejke. De 11 iranere blev budt velkommen af sognepræst Pernille Østrem, da de tog ophold i kirken i går. - Foto: JENS DRESLING

Iranere får lov til at blive i Stefanskirken indtil videre

Det var et uafklaret menighedsråd, som mødtes om asylansøgerne i kirken.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Erhverv

04:14

18. maj. KL. 09.46 TV Zuckerberg i 2005: Facebook skal ikke være stort

Det sker
Vulkansind. Pedellen Hannes er iskold udenpå og geyservarm indeni i Rúnar Rúnarssons spillefilmsdebut 'Volcano'. - Foto: fra filmen
24. maj. KL. 17.52

Debutant fremstiller to gamle mennesker usædvanlig modigt

ibyen anbefaler

restaurant & cafe