Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Kultur 28. apr. 2011 KL. 20.45

Helena Christensen vil støtte velgørenhed med drikkevaresalg

Den danske topmodel og fotograf stifter fond og hiver kendisser med.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Den berømte danske fotomodel har stiftet en velgørende fond. Og til formålet har hun håndplukket andre kendisser til at gøre sig selskab i bestyrelsen.

Skuespillerinden Julianne Moore og Ali Hewson, der er mest kendt i offentligheden for at være Bono fra U2s kone, er angiveligt blevet valgt i kraft af deres store engagement, og fordi de er nære veninder af Helena Christensen.

Det skriver Ritzau.

Helena smager drikken til
Som stifter og formand for SEIMEI Fonden har den tidligere topmodel selv været med til at udvikle grundlaget for fondens overskud.

Midlerne til velgørenhed skal nemlig skabes gennem salg af en drikkevareserie og et armbånd, der lanceres fra begyndelsen af maj.

Og Helena Christensen, der efter at have trappet ned på modelkarrieren har beskæftiget sig med blandt andet fotografi og tøjdesign, har selv designet armbåndet og også haft et besyv med, da drikkevarernes smag skulle defineres.

LÆS MEREHelena Christensen udstiller i London

Det ligger på forhånd ikke fast, hvad de 25 ører, som hver solgt SEIMEI-produkt kaster af sig til velgørenhed, kommer til at støtte. Ifølge Helena Christensen kunne det for eksempel dreje sig om at forbedre plejehjemsfaciliteter eller at starte et værested for hjemløse.

Brugerne vælger velgørende projekter
Men hun vil ikke egenrådigt afgøre, hvad formålet skal være.

Derfor opfordrer hun købere af SEIMEIs produkter til at gå ind på fondens hjemmeside og stille forslag til projekter, der fortjerne støtte.

Det bliver besluttet første gang til efteråret, hvilket forslag, der er blevet udvalgt.

Annonce
Annoncer
Medier
27. maj. KL. 00.18 opdateret KL. 00.23
Svenske Loreen satte sig tungt på stemmerne med sangen 'Euphoria'. Hun fik i alt 372 point, mens danske Soluna Samay kun fik skrabet 21 point sammen. - Foto: SERGEY PONOMAREV/AP

Suveræn svensk sejr ved Melodi Grand Prix

Svenske Loreen sejrede i Baku. Danmark skuffede fælt med en 23. plads.

Krigen mod Taleban
26. maj. KL. 22.56
Meditation. Krigsveteraner, der har krigstraumer, har indgået i et nyt banebrydende projekt med meditation, yoga og åndedrætsøvelser. Det hjælper dem til at slappe af, sove om natten og undgå for meget medicin. Forbilledet er et projekt i USA, som har haft store resultater. - Foto: ADRIAN JOACHIM

Danske krigsveteraner skal meditere

Et nyt forsøg med åndedrætsøvelser, meditation og yoga har vist sig at hjælpe traumatiserede krigsveteraner. Omkring 3.000 veteraner skønnes at have psykiske skader.

Hjemsøgt. Mitt Romney ærgrer sig over, at flere af hans egne udtalelser skader hans valgkamp. - Foto: ZEUS

Romney føler sig »hjemsøgt« af sine egne kommentarer

Efter en række bommerter erkender Obamas udfordrer, at hans egne uheldige udtalelser skader ham.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV

02:21

26. maj. KL. 23.54 TV Lyskunstnere foldede Sidneys operahus sammen

debat lige nu

mest kommenterede