Annonce
Annonce
Om Politiken

Kontakt Politiken

POLITIKEN
Rådhuspladsen 37
1785 Kbh. V
Hovednumre:
Tlf: 33 11 85 11
Fax: 33 15 41 17

Chefredaktion
Bo Lidegaard (ansv.)
Anne Mette Svane
E-mail: chefredaktionen@pol.dk

Udgiver
JP/Politikens Hus A/S
Adm. Dir.: Stig Kirk Ørskov
www.jppol.dk

Politikens redaktioner:

Politiken.dk
Redaktionschef
Jakob Nielsen
Telefon: 33 47 21 64
E-mail: jakob.nielsen@pol.dk
E-mail: nyheder@pol.dk

Indland
Redaktionschef
Bo Søndergaard
Telefon: 33 47 23 35
E-mail: bo.sondergaard@pol.dk
E-mail: Indland@pol.dk

Økonomi
Email: erhverv@pol.dk

Politik
Jesper Thobo-Carlsen
Telefon: 33471533
Email: jtc@pol.dk

Viden
Redaktør
Lasse Foghsgaard
Telefon: 33 47 18 76
E-mail: viden@pol.dk

PS
Redaktør

Christian Ilsøe
Telefon: 33 47 13 45
E-mail: christian.ilsoe@pol.dk

Udland
Redaktionschef
Michael Jarlner
Telefon: 33 47 17 41
E-mail: Udland@pol.dk

Kultur
Redaktionschef
Rune Lykkeberg
Telefon: 33 47 23 38
E-mail: rune.lykkeberg@pol.dk

Debat
Redaktør
Per Michael Jespersen
Telefon: 33 47 23 31
E-mail: politiken.dk/senddebatindlæg

Kronik
Redaktør
Christoffer Emil Bruun
Telefon: 33 47 24 03
E-mail: politiken.dk/senddebatindlæg

Analyse
Redaktør
Poul Anders Aarøe Pedersen
Telefon: 33 47 24 52
E-mail: analyse@pol.dk

Kritik
Redaktør

Peter Christensen
Telefon: 33 47 25 71
E-mail: peter.christensen@pol.dk

Litteratur
Redaktør
Jes Stein Pedersen
Telefon: 33 47 29 97
E-mail: jes.stein.pedersen@pol.dk
E-mail: boger@pol.dk

Bagsiden
Redaktør

Mads Zacho Teglskov
Telefon: 33 47 28 60
E-mail: bagsiden@pol.dk

IBYEN
Redaktør

Per Theil
Telefon: 33 47 25 56
E-mail: Ibyen@pol.dk

Navne
Redaktør

Peter Thygesen
Telefon: 33 47 23 33
Fax: 33 15 41 17
E-mail: navne@pol.dk

Sport
Redaktionschef
Søren-Mikael Hansen
Telefon: 33 47 21 00 (Efter kl. 14.00)
E-mail: Sporten@pol.dk

Foto og TV
Redaktionschef
Thomas Borberg
Telefon: 33 47 17 06
E-mail: fotodesk@pol.dk

Forbrug
Redaktionschef
Anette Claudi
Telefon 33 47 26 07
E-mail: Anette.Claudi@pol.dk

Lørdagsliv
Redaktør

Troels Evold Widding
Telefon: 33 47 20 41
E-mail: Troels.Widding@pol.dk
E-mail: Lordagsliv@pol.dk

Forbrug & Liv, Motion
Redaktør
Charlotte Branner
Tlf: 33 47 24 30
E-mail: Charlotte.branner@pol.dk
E-mail: tjekjour@pol.dk

Rejser og politiken.dk/rejser
Redaktør
Tina Krongaard
Telefon: 33 47 23 41
E-mail: tina.krongaard@pol.dk

Spis&Bo og politiken.dk/mad
Redaktør

Anette Claudi
Telefon: 33 47 21 83
E-mail: Spis&Bo@pol.dk

Udviklingschef
Digitale medier
Anders Emil Møller
Telefon: 33 47 17 76
E-mail: politiken.dk@pol.dk

Læsernes redaktør
Redaktør

Bjarne Schilling
Telefon: 33 47 23 26
Man-fre kl. 10.30-12.30
Fax: 33 15 41 17
E-mail: fejl.fakta@pol.dk



Politikens afdelinger:

Kundecenter Politiken
Telefon kontakt:
Man-fre kl. 7-16. Lukket i weekender og på helligdage.
Telefon: 70 15 01 01
E-mail: abonnement@pol.dk
Kundecenter Politiken
Bestil abonnement

Politiken Plus
Telefon kontakt:
Mandag-fredag kl. 9-17
Telefon: 70 15 85 15
politiken.dk/plus

Annoncer på Politiken.dk
Telefon kontakt:
Man-fre kl. 08.30-16.30
Telefon: 33 47 29 82
Telefax: 33 47 27 11

Annoncer i Politiken
Telefon kontakt:
Man-tors kl. 8.30-16.30, fre kl. 8.30-16
Telefon: 33 47 29 82
Telefax: 33 14 85 15
E-mail: annoncer@pol.dk

PolitikenWeekly
- avisen for danskere i udlandet.
Telefonkontakt: Man-fre kl. 7-17
Telefon: 33 47 11 47
Telefax: 33 11 39 40
E-mail: weekly@pol.dk

Annoncer i PolitikenWeekly
Rosendahls Medieservice
Telefon: 43 63 23 00
E-mail: nh@rosendahls.dk

Politiken Erhverv
Telefon: 3347 1030
E-mail: erhvervskunde@pol.dk
politiken.dk/erhverv

Politikens Galleri
Telefon: 33 47 27 56
Telefax: 33 14 57 14
Email: galleriet@pol.dk
www.politiken.dk/galleri

Politikens Bibliotek
Researchopgaver løses mod betaling
Telefon kontakt: Man-fre kl. 9-16
Telefon: 33 47 14 00
Telefax: 33 32 04 10
E-mail: biblioteket@pol.dk

POLFOTO
Salg af fotos fra hele verden
Telefon kontakt: Man-fre kl. 9-16
Telefon: 33 47 12 33
E-mail: polfoto@polfoto.dk
www.polfoto.dk

Infomedia Huset A/S
Salg af adgang til Danmarks største online informationssystem. Søg selv eller bestil elektronisk nyhedsovervågning.
Telefon: 33 47 14 50
Telefax: 33 11 56 28
E-mail: info@infomedia.dk
www.infomedia.dk

Få fuld adgang til politiken.dk.

Abonnér for at få fuld adgang til politiken.dk, med inspirerende artikler, opdateret nyhedsoverblik og begavet underholdning.

Allerede abonnent? Log ind

Del link
Annonce
Mest læste
Dit politiken
Annonce