Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Hviderusland sparker svensk ambassadør ud af landet
Diplomaten har haft lidt for god kontakt med oppositionen, lyder anklagen.
Seneste Nyt
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Hviderusland har besluttet at udvise Sveriges ambassadør i landet, Stefan Eriksson.
Det bekræfter den svenske udenrigsminister Carl Bildt ifølge det svenske nyhedsbureau TT. Han kalder udvisningen for skandaløs på den sociale internettjeneste Twitter.
»De har bragt anklager mod ambassadøren, som er helt uden grundlag«, siger Carl Bildt til TT, og supplerer på Twitter:
»Lukasjenkos regime har udvist Sveriges ambassadør i Hvideruland for at have støttet menneskerettigheder for stærkt. Skandaløst. Det viser regimets sande jeg«, skriver han.
Sverige udviser hviderussiske diplomater
Ifølge svenske Aftonbladet mener hviderusserne, at ambassadøren har plejet for tæt omgang med oppositionen til den udskældte Lukasjenko-regering.
Det er uklart, om den udlægning også er bekræftet i Hviderusland, eller om der er tale om den svenske version af sagen.
LÆS OGSÅ Klappede for højt: Oppositionsfolk anholdt
Udvisningen af den svenske ambassadør får den direkte konsekvens, at Sverige nu replicerer af samme skuffe ved at frabede sig, at den hviderussiske ambassadør, som for tiden er ved at blive afløst, får en efterfølger.
»Den tiltænkte nye hviderussiske ambassadør er ikke velkommen her«, lyder det fra Carl Bildt, som beder endnu to diplomater forlade landet.
Har mødtes med EU's udenrigschef
Udenrigsminister Carl Bildt har ifølge de svenske aviser været i længere samtaler med EU's udenrigspolitiske chef, Catherine Ashtons, om sagen.
LÆS ARTIKEL Lukasjenkos modstander sendes i fængsel
Stefan Eriksson har været Sveriges ambassadør i Hvideruslands hovedstad Minsk siden 2008.
Han forbliver ambassadør i fremtiden, men med endnu tydeligere fokus på menneskerettighedsspørgsmål, ifølge Carl Bildt.
Kritik af menneskerettigheder
Ifølge Institut for Menneskerettigheder er situationen i Hviderusland kendetegnet ved systematiske brud på civile og politiske rettigheder, begrænsning af befolkningens ret til at deltage i offentlige affærer og stor svaghed i de mekanismer, der skal beskytte menneskerettighederne.
BAGGRUNDLæs om Hviderusland her (eksternt link)
Retssystemet kontrolleres i høj grad af statsmagten, som går hårdt efter oppositionen, blandt andet ved at fængsle sine modstandere.
Landet ledes af præsident Alexander Lukasjenko, som har formået at centralisere magten hos sig selv og samtidig har fået ændret forfatningen, så han kan være præsident på livstid.
Kastede regimekritiske budskaber ud
Det er uklart om udvisningen har at gøre med en episode 4. juli i år, hvor et fly med svensk besætning angiveligt kastede bamser med regimekritiske budskaber ud over Hviderusland, blandt andet over Minsk.
Umiddelbart blev aktionen, som det svenske pr-bureau Studio Total tog ansvaret for, affærdiget i Hviderusland som en provokation. Men i denne uge blev to generaler alligevel fyret i forbindelse med undersøgelsen af sagen.
BAGGRUNDLæs om hændelsen hos Aftonbladet (eksternt link, svensk)
Det svenske udenrigsministerium har ikke kunnet bekræfte at episoden har spillet ind, men siger til Aftenposten, at den i hvert fald ikke har været nævnt i forbindelse med udvisningen.
Anklaget for at samarbejde med ekstremister
Hos Studio Total mener man dog at være årsag til den diplomatiske krise.
»Det tror jeg. Ellers skulle det jo være et meget ejendommeligt sammentræf. Jeg ved ikke hvad Sverige ellers skulle have gjort for at få ambassadøren udvist« siger Studio Totals Peter Cromwell til nyhedsbureauet TT.
I marts sidste år skrev avisen Sydsvenskan, at ambassadør Stefan Eriksson i en artikel i en statsstyret hviderussisk avis var blevet anklaget for at støtte ekstremister, som planlagde at styrte Lukasjenkos regime.
BAGGRUNDLæs om beskyldningerne hos Sydsvenskan (eksternt link, svensk)
Se også
Advokat. Grønlandstur forhindrede Løkke i at vidne
Selvom Venstres formand kom hjem fra rejse mandag, udskød han planlagt afhøring i statsløsekommission tirsdag.
Brande og hærværk i nat i svenske byer
DF vil bruge millioner på ny statue af Holger Danske
Hash er farligere og langt sværere at slippe, end vi tror
Langt hen ad vejen bliver der set igennem fingre med de unges brug af hash.
Bayern-boss: På topniveau er Bayern bedst
Pinkificering af Berlin: Barbiehus vækker protester
Riis' ny stjerne får hovedrolle i Giroens sidste bjergdrama
Australieren Cadel Evans risikerer at miste sin samlede andenplads i Giro d'Italia.
Seks busser i Slagelse sat i brand
Fire busser er brændt, og to er kraftigt brandskadet i den sjællandske by. Branden menes at være påsat.
Rejsekortet er på kant med loven
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Internationalt
Seneste TV Internationalt
24. maj. KL. 16.30 TV Se verdenshistoriens største Lego-model
24. maj. KL. 15.04 TV Oppositionen: Obama fatter ikke truslen fra al-Qaeda
24. maj. KL. 09.46 TV Stockholm ramt af uroligheder for femte nat i træk
24. maj. KL. 09.38 TV Bro fuld af biler styrtet i flod
23. maj. KL. 23.17 TV Londons borgmester: Giv ikke islam skylden
Pleas for Weapons: Europe Reluctant to Arm Syrian Rebels
Electric Avenue: Solar Road Panels Offer Asphalt Alternative
Picture This: Head in the Clouds
Know Your Limit: Germany Seeks Uniform Law on Marijuana
UK: MI5 ?tried to recruit? London murder suspect
News Wires
FRANCE: IMF chief Lagarde dodges formal investigation in court
FRANCE 24
ON THE BLOGS: ?Hands off Joan of Arc?, French Catholics tell minister
spilgrim
CANNES FILM FESTIVAL: Cotillard, Cannes fatigue, and French controversies
cwilkinsf24
December Expiry for 55% Home Improvement Incentive
WATSON GEORGE GILES
Magistrate Claims Mafia Boss Copied Narcos for Capaci Bombing
WATSON GEORGE GILES
IMU Decree in Pipeline but Exemptions at Risk
WATSON GEORGE GILES
Work on Apartment Blocks to be Paid in Advance
WATSON GEORGE GILES
9.Z kræver revanche i ølstafet
Trafiklys betydning