Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 24. mar. 2007 KL. 16.10

Cricketlandshold afgiver dna-prøver

Spillerne på det pakistanske crickethold har aflagt dna-prøver til politiet som del af efterforskningen af drabet på landstræner Bob Woolmer.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Politiet på Jamaica har taget dna-prøver på spillerne på det paktistanske cricketlandshold.

Det sker efter, at drabet på deres landstræner, Bob Woolmer, sidste søndag endnu ikke er opklaret.

Drabet skete under VM i cricket og ifølge CNN er spillerne, managerne og trænerne også blevet afhørt og har givet deres fingeraftryk til politiet.

Der er ikke oplysninger om, hvorvidt en eller flere af spillerne er mistænkt for drabet, eller hvorfor politiet har taget prøver og fingeraftryk.

Og mordet på den pakistanske træner er i det hele taget omgærdet med en del mystik.

Motivet ukendt
Natten efter at det pakistanske landshold sensationelt var blevet slået ud af verdensmesterskabet af det på papiret meget dårligere irske hold, blev træneren blev fundet bevidstløs på sit hotelværelse. Kort tid efter blev han på hospitalet erklæret død.

Drabet har rystet cricketverdenen - især efter at motivet til drabet endnu ikke fundet, og der bliver derfor spekuleret på, om det hænger sammen med korruption og aftalt spil.

I en pressemeddelelse siger den afdøde træners kone og sønner imidlertid, at de ikke kan forestille sig, at Bob Woolmer var involveret i korruption. Og de fortæller også, at han ikke har modtaget trusler, ligesom der ikke står noget i den bog, han var ved at skrive, som kan motivere et drab.

Kendte sin drabsmand
Politiet har en teori om, at flere personer kan være involveret i overfaldet.

Bob Woolmer var nemlig en stor person, og der ville skulle en del styrke til at overmande ham.

Døren til Woolmers hotelværelse var ikke brudt op, og det kan derfor være, at han kendte sin drabsmand.

Annonce
Annoncer
Danmark
29. maj. KL. 07.34 opdateret KL. 07.35

Dansksomaliere afhøres af PET efter terroranholdelser

Brødrepar afhøres af betjente fra efterretningstjenesten, der mistænker dem for forbindelse til al-Shaabab.

Fødevarer
29. maj. KL. 06.28
Grænsehandel. Indkøbet af øl og sodavand syd fior grænsen er langt større end Skat hidtil har antaget. - Foto: JENS DRESLING (arkiv)

Hver fjerde øl bliver solgt syd for grænsen

Hver tredje danske sodavand og hver fjerde danske øl bliver solgt i grænsebutikkerne, viser nye tal.

Gadeplan
28. maj. KL. 19.40
HÆRVÆRK. Graffiti på statue ved Dronning Louises Bro i København.

Københavnske vejstrækninger har 1,5 stykker graffiti per meter

Der er blevet - en lille bitte smule - længere mellem graffitien i byen. Optælling viser et fald på 0,76 pct. i graffiti i hovedstaden.

Annoncer
Annoncer