Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 9. maj. 2008 KL. 12.00

Folk i Myanmar tager tøj fra ligene

Tabstallet i Myanmar er højere end hidtil antaget. I følge Anders Ladekarl fra Dansk Røde Kors kan over 100.000 have mistet livet

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

»Ligene af såvel mennesker som dyr er et stort problem. Mange er ikke begravet og ligger i vandet. De er gået i forrådnelse og lugten er HELT ubeskrivelig«.

Sådan skriver generalsekretær Anders Ladekarl fra Dansk Røde Kors på sin blog. Han er en af de få, der er kommet ind i Myanmar.

Kort efter sin ankomst var han til møde med FN-folk på stedet. Mødet bød på skræmmende nye tal, skriver Anders Ladekarl.

»Det samlede tabstal er revideret op til minimum 65.000 og måske endda over 100.000 mennesker, antallet af direkte ramte er justeret op til minimum 1,25 millioner og måske op til 1,9 millioner. Af disse har kun 10 procent fået nogen som helst form for nødhjælp – 90 procent har måtte klare sig selv eller måtte nøjes med hjælp fra naboer og familie«, skriver han.

Butikker er gabende tomme
Anders Ladekarl har i dag haft mulighed for ved selvsyn at tage katastrofens omfang i hovedstaden Yangon i øje.

»Stort set alle træer er revet op med rode, de er faldet ned over ledninger og har afbrudt strømmen, titusinder af tage er revet af, reklameskilte og lygtepæle bøjet ned til jorden. Der er vand overalt efter oversvømmelser og regnskyl. Butikkerne er lukket, der er ikke noget at sælge, folk har hamstret hvad der er. Tusinder af mennesker er på gaden for at fjerne væltede træer. Det går langsomt fordi stort set alt sker ved håndkraft. Der kunne godt bruges nogle motorsave her«, skriver han.

Lugten er ikke til at holde ud
Det er nu syv døgn siden, at cyklonen Nargis hærgede landet og fik meterhøje flodbølger til at skylle ind over landet. Befolkningen er desperat.

»Folk mangler rent drikkevand, plastik til telte, tøj er en stor mangelvare – folk er begyndt at tage tøj fra ligene for at kunne klæde sig. Ligene af såvel mennesker som dyr er et stort problem. Mange er ikke begravet og ligger i vandet. De er gået i forrådnelse og lugten er HELT ubeskrivelig. Alene tilstedeværelsen af lig holder folk tilbage fra at vende tilbage«, skriver han.

Ligposer på vej
Anders Ladekarl skriver desuden, at 20.000 ligposer, handsker og masker vil blive fløjet ind, så de frivillige fra Røde Kors i Myanmar kan få gang i opsamlingen af lig.

»En væsentlig, men også meget ubehagelig opgave, som Røde Kors næsten altid står for i katastrofesituationer. Jeg har selv været med til opgaven i Indonesien efter Tsunamien. Og jeg kan garantere for, at man næsten besvimer alene af lugten, for ikke at nævne de følelsesmæssige påvirkninger at af skulle samle nogles kære op som lig – specielt når det er børn. Og dem er der mange af«, forklarer Anders Ladekarl.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Erhverv
12. feb. KL. 15.59

Overenskomst for en kvart million danskere er faldet på plads

DI og CO-industri har indgået overenskomst.

Danmark
12. feb. KL. 14.31
Fremtid. Steen Skovsgaard og de øvrige biskopper mener, at der bliver færre ansatte i folkekirken fremover. - Foto: OLE LIND (arkiv)

Biskopper varsler færre job ved kirkerne

Kordegne og kirketjenere kan stå for skud, mens præster er mindre udsat.

Økonomien i krise
12. feb. KL. 12.17
Der er spænding forud for afstemningen om en omfattende sparepakke i det græske parlament senere i dag. - Foto: NIKOLAS GIAKOUMIDIS/AP

Nervekrig præger græske politikere inden afgørende afstemning

Flere græske parlamentarikere tvivler på, om de vil stemmer ja til sparepakke.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Gys! I vinterferien kan du bl.a. tage børnene på Zoologisk Museum, hvor de kan se istidsdyr såsom mammutten. - Foto: MARTIN BUBANDT
11. feb. KL. 11.39

Guide: Gør vinterferien helt vildt kreativ

ibyen anbefaler

restaurant & cafe