Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

I Holland har statens opkøb af gårde medvirket til, at svinebestanden nu er under 10 millioner svin, det laveste antal siden 1979. Herhjemme begynder regeringen forhandlinger med landbruget efter sommerferien om at omlægge svineproduktionen.

Han er ikke enig med politikerne. Men de 4,8 millioner kroner i kompensation vil sikre hans pension

Bert Haijtink er en af de hollandske svineavlere, som har sagt ja til at stoppe griseproduktionen mod at få en statslig økonomisk kompensation.     Foto: Peter Maunsbach
Bert Haijtink er en af de hollandske svineavlere, som har sagt ja til at stoppe griseproduktionen mod at få en statslig økonomisk kompensation. Foto: Peter Maunsbach
Lyt til artiklen

En oktoberdag for syv år siden stod Bert Haijtink endnu tidligere op, end han plejede, på gården ikke langt fra den hollandske by Holten.

Klokken på uret var kun halv fire om morgenen. En usædvanlig dag ventede ham. Det skulle blive en historisk dag med traktorer, som blokerede vejene i store dele af Holland.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her