Få avisen i weekenden og fuld digital adgang for 199 kr./md. i op til 6 måneder.

Forsvarsminister Jeppe Bruus (S) slår fast, at der var droneaktivitet over Danmark. Uvist, hvem der stod bag.

Regeringen: Der var droner over Danmark, men vi har ingen beviser

Foto: Sebastian Elias Uth/Ritzau Scanpix
Foto: Sebastian Elias Uth/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Der var droneaktivitet i Danmark sidste år.

Det er konklusionen fra Forsvaret i en rapport, siger forsvarsminister Jeppe Bruus (S) fredag ved et doorstep i Forsvarsministeriet.

»Baseret på tekniske informationer og rapporter fra soldater, så konkluderer Forsvaret, at der i flere tilfælde var tale om droner«, siger Jeppe Bruus.

»Hvad angår hændelsen ved Borris Skydeterræn - om der blev skudt efter et fly - så konkluderer Forsvaret også, at det ikke var tilfældet«.

Det er Forsvarskommandoen, der har evalueret Forsvarets indsats fra 22. september til 6. oktober sidste år.

Forsvarschef Michael Hyldgaard siger, at der i denne tidsperiode var omkring 200 særlige meldinger om luftobservationer fra Forsvarets enheder.

Han siger, at der er blevet skudt med håndvåben ved Borris Skydeterræn efter en luftobservation.

»Der blev ikke afgivet skud mod et bemandet luftfartøj«, siger forsvarschefen:

»Evalueringen viser, at Forsvaret kunne have stået stærkere til at håndtere hændelserne i de pågældende uger«.

Evalueringen bygger ikke mindst på soldaternes observationer.

Hverken Jeppe Bruus eller Michael Hyldgaard svarer på, om de ved, hvor dronerne kom fra.

Michael Hyldgaard siger, at Forsvarets evaluering ikke har beskæftiget sig med, hvor dronerne kom fra.

»Vi har beskæftiget os med Forsvarets evaluering af hændelser, og det er det, som står i rapporten«, siger han.

De fremmødte journalister borer i, hvordan for eksempel statsminister Mette Frederiksen (S) sidste år kunne tale om hybride angreb, når Forsvarets evaluering ikke siger noget om, hvor dronerne kom fra.

»På baggrund af det efterretningsgrundlag, vi har, og de trusselvurderinger, vi har og de observationer, der er gjort - der synes jeg, at det her er en del af en hybrid påvirkning af Danmark«, siger Michael Hyldgaard.

Jeppe Bruus siger:

»Vi er i en situation, hvor vi er udsat for en hybrid krig. Vi er i en situation, hvor vi tager de her situationer meget alvorligt. De hændelser, vi så i efteråret, er tilsvarende hændelser, man ser i andre europæiske lande«.

Der var også mulig droneaktivitet på andre områder end Forsvarets sidste efterår. Blandt andet ved Københavns Lufthavn i Kastrup.

Rigspolitiet oplyser til Ritzau, at ’Københavns Politi i nærmeste fremtid forventes at melde ud om deres efterforskning’ i sagen om mulige droneobservationer.

»Rigspolitiet kommer til at komme med en udmelding simultant med Københavns Politi«, lyder det.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her