Politiet har efterlyst en 15-årig pige ved navn Freja i både Danmark og internationalt, oplyser Sydøstjyllands Politi. Pigen er sidst set i den sydlige del af Hedensted by tirsdag morgen, og politiet opfordrer i området til at gennemgå eventuel videoovervågning. Politiet beder også borgere i hele Hedensted-området om at tjekke skure og udhuse.
Pigen er cirka 170 centimeter høj, slank af bygning og har langt mørkt krøllet hår. Hun var iført en rød crop-hoodie, mørke bukser og røde sko.
»Vi leder fortsat efter Freja, og vi vil meget gerne have offentlighedens hjælp til at finde hende, da vi er bekymrede for hende«, siger vicepolitiinspektør Christian Skyt i en pressemeddelelse fra Sydøstjyllands Politi.
»Vi har igangsat en bred efterforskning for at finde hende, og vi har også lavet en international efterlysning i håb om, at det kan bidrage til at finde hende. Vi vil meget gerne høre fra alle borgere, der kan have set Freja, eller som ligger inde med oplysninger om, hvor hun kan opholde sig«, siger han.
Til Ritzau fortæller Christian Skyt, at politiet ikke kan oplyse nærmere om baggrunden for, at pigen er forsvundet – herunder om der frygtes at være sket en ulykke eller en forbrydelse, eller om pigen af egen fri vilje skjuler sig.
»Vi har forskellige teorier, som vi efterforsker, og vi kan ikke sige mere lige nu«, lyder det fra Christian Skyt.
ritzau