Af alle fuglene har stærene været de mest trofaste gennem alle årene, skriver Søren Ryge i denne klumme.
Jeg lå jo der i sengen og smilede, da jeg hørte dem. Mine stære
Af alle fuglene har stærene været de mest trofaste gennem alle årene, skriver Søren Ryge i denne klumme.
Jeg lå jo der i sengen og smilede, da jeg hørte dem. Mine stære
Hvert forår rykker stærene ind i kasserne hos Søren Ryge Petersen. Arkivfoto Finn Frandsen
Lyt til artiklen
Henter...
Det var mandag morgen. Da jeg vågnede, hørte jeg en af de bedste fuglelyde, jeg ved. En knitren-knirken-kvidren-fløjten, som ikke er sang, ikke smuk, men umiskendelig. Stærene!
Jeg åbnede øjnene, og ja, de sad derude i toppen af elletræet, 17 funklende stære. Jeg blev helt glad, for det var ’mine’ stære.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Det føles forkert at hjælpe en enkelt pige og ikke alle de andre her i lejren. Men at bede om at få historien om Aisha og lov til at tage hendes billede og så bare gå videre, det er umuligt, fortæller Politikens journalist Bo Søndergaard. Sammen med fotograf Mads Nissen har Bo Søndergaard besøgt flygtningelejren Goz Salaam i Sudan, hvor 20-30.000 er på flugt fra tre års borgerkrig, der har ødelagt Sudan og gjort millioner af mennesker til flygtninge i deres eget land.