»Så har jeg sørme fundet et match :-)«. »Kan nogen hjælpe med kontakt til mine halvsøskende?«. »1.000 tak - jeg er tør for ord«.
En åben Facebook-gruppe for donorbørn flyder over med efterlysninger, gode nyheder og taknemmelige ord.
Her søger børn - og deres mødre - i stigende grad hen for at lede efter deres biologiske rødder, skriver metroXpress.
Både en åben og en lukket gruppe
Som avisen skrev i går, er andelen af danske børn med en ukendt far stigende.
Mange af dem er kommet til verden ved hjælp af anonym donorsæd, og selv om de aldrig kommer til at kende donoren, kan de - hvis de har et donornummer - finde frem til andre børn med samme donor.
LÆS OGSÅ Far er en ukendt mand for stadig flere børn
I øjeblikket har 20 medlemmer af gruppen "Donorbarn - sæddonor - ægdonor" oprettet en efterlysning af halvsøskende, og at søgningen kan ske på den måde, glæder stifteren af gruppen, Jasmin Sommer Alsholm.
»Gruppen har udviklet sig fra at være et forum, hvor donorbørn kan dele deres frustrationer og søge støtte hos ligesindede, til også at være et forum for at finde halvsøskende. Det er fantastisk. Det vigtigste i hele verden er at vide, hvor man kommer fra,« siger Jasmin Sommer Alsholm, der selv er donorbarn.
Hun fører ikke statistik over, hvor mange der allerede har fundet halvsøskende gennem den åbne gruppe, men ved, at det også finder sted i en lukket gruppe på Facebook.
Kan skræmme donorer væk
Verdens største sædbank, Cryos Danmark, advarer dog mødrene mod at søge efter halvsøskende til deres børn på den måde.
Ifølge stifter Ole Schou kan det skræmme donorer væk.
»Anonyme donorer er et fælles gode, og mødrene risikerer at save den gren over, de selv sidder på. Aftalen med donorerne er, at der ikke må søges efter dem eller de børn, de også er donorer til, og hvis det så alligevel sker, risikerer vi, at donorerne løber skrigende væk,« siger Ole Schou til metroXpress.
Han tilføjer, at modtagere af sæd siden 2008 har skullet skrive under på, at de ikke vil søge efter donorer eller halvsøskende, og derfor kan mødrene risikere et erstatningskrav.
Til gengæld er der ingen aftale med donorbørnene selv - de kan frit søge efter deres ophav.



























