Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Voksne er begyndt at lege mere

JAGTTEGN. En mobiltelefon og lysten til at lege er nok til at deltage i den globale jagt på virtuelle figurer i Pokémonland.
JAGTTEGN. En mobiltelefon og lysten til at lege er nok til at deltage i den globale jagt på virtuelle figurer i Pokémonland.
Lyt til artiklen

I parker, gader og stræder ser man i denne tid masser af voksne, der løber rundt med deres mobil og fanger virtuelle pokémonfigurer. De leger. Det ved de måske ikke, men det er det, de gør. Og det gør voksne mere og mere, vurderer professionel legeentusiast Mattis Curth.

»Voksenleg er helt klart i stigning og er på vej til at blive en naturlig del af voksenlivet«, siger Mattis Curth, som driver Pulsskolen og lever af at organisere lege og idrætslege for voksne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
De fleste tager deres fødder for givet. »Foden er så undervurderet. Men de fleste er nærmest ligeglade med deres fødder, indtil de får ondt i dem«, fortæller fysioterapeut Medde Lykke Vognsen. »Jeg ser mennesker i alle aldre. Børnehavebørn, der ikke vil gå tur, teenagere, der har opgivet at være på idrætsefterskolen, frustrerede løbere, seniorer, der ikke kan stå op og gå på toilettet om natten uden at tage sko på, fordi det gør ondt at gå de få meter på bare fødder«. Derfor ønsker hun sig en fodrevolution. Vi skal tage vores fødder alvorligt, vi skal træne dem.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her