3 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Søren Ryges klumme: En overflod af æbler

Jan Dagø/POLFOTO
Jan Dagø/POLFOTO
Lyt til artiklen

Det er vistnok det bedste æbleår i mands minde. Frugttræerne tog ikke skade af den værste tørkesommer i mands minde, tværtimod. De henter vandet langt nede, hvor der var nok af det, og tørken holdt de evindelige svampesygdomme på lang afstand, så æblerne år 2018 er rigelige og fejlfri som aldrig før.

Og så sidder der alligevel nogen og jamrer, for det elsker vi i lille, forkælede Danmark. Kloge computerfolk har regnet ud, at noget med 5 millioner kg æbler går til spilde, fordi de dyrkes i private haver, hvor ingen gider samle dem op. Nyheden blev omgående tophistorie i alle medier, og dagen efter kom de forventede positive modtræk fra velmenende iværksættere: at man rundt omkring har organiseret indsamling af den private frugt og får den kørt til mosterier, hvor den presses til most. Stort nummer – gode billeder – Danmark er alligevel et dejligt land.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her