Flere af de 10 nye øst- og centraleuropæiske lande i EU er så godt gearet økonomisk, at de er klar til euroen allerede fra 2006, og der vil ikke være noget argument for ikke at lukke dem ind. Det mener professor i international økonomi ved Københavns Universitet Niels Thygesen, der som medlem af Delors-komiteen var med til at konstruere Den Økonomiske og Monetære Union (ØMU) i slutningen af 1980'erne. »Hvis man sammenligner de nye lande med middelhavslandene, da de kom med i ØMU'en, så står de faktisk bedre økonomisk end både Italien, Portugal og Grækenland gjorde på tilsvarende tidspunkt inden deres indtræden i ØMU'en. Derfor bliver det ikke muligt at sige nej til dem, hvis de fastholder den interesse, som de har lagt for dagen«, siger Niels Thygesen til Ritzau. De nye lande har lavere gæld Professoren henviser til, at landene har langt lavere gæld end eurolandene og at underskuddet på deres statsbudgetter også sagtens matcher de nuværende eurolandes. Selv om de 10 lande lukkes ind i EU's eksklusive klub den 1. maj 2004, kommer de ikke automatisk med i EU's Økonomiske og Monetære Union med det samme. De skal først binde deres nationale valuta til euroen i en periode på to år, før de kan skifte den ud med den fælleseuropæiske valuta.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
To radikale ministre går på orlov fra Folketinget
-
Er det en joke?
-
Professor: Det ligner forberedelse til dommedag
-
Ekspert: »Noget af det værste, man kan gøre for sin hjerne, er at tage den samme vej hver dag«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Analyse
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























