Frustreret låntager: »Det er helt umuligt at være sikker på, hvad der er billigst«

Lånetvivl. Tim Valbøll og kæresten har købt et nyt hus, fordi de ønsker mere plads, hvis der en gang skulle komme en familieforøgelse. Men de har været meget i tvivl om, hvordan de skulle finde det bedste lån.
Lånetvivl. Tim Valbøll og kæresten har købt et nyt hus, fordi de ønsker mere plads, hvis der en gang skulle komme en familieforøgelse. Men de har været meget i tvivl om, hvordan de skulle finde det bedste lån.
Lyt til artiklen

»Nu har jeg et par gange haft brug for at finansiere min og min families bolig, og jeg synes, det er en vanskelig proces. Det kan være svært at se, hvad fordelene ved de forskellige lån er. Og hvis man spørger sin rådgiver i banken, ender det ofte med, at de spørger en: Hvad synes I selv? Hvad har i det bedst med?«. Sådan beskriver 39-årige Tim Valbøll sine erfaringer med at skulle finde det rette realkreditlån. Sammen med kæresten Ann på 38 og sønnen Anton på 2 1/2 bor de i et dobbelthus i Tune - et hus, de nu har ejet i otte år, og som de netop har solgt, næsten samtidigt med at de købte et større parcelhus i samme område, så der i fremtiden er plads til en eventuel familieforøgelse.

LÆS OGSÅ Realkredit er blevet meget kompliceret

Tim Valbøll er til daglig strategidirektør i Arriva, og han har efter bedste evne undersøgt markedet for realkreditlån - i håbet om at finde det helt rigtige realkreditinstitut, der kan tilbyde de rigtige lån - med den rette balance mellem pris, lånetype og lånemuligehder, samt en vis sikkerhed.

»Vi har valgt ud fra samme princip som tidligere. Vi vil have afdragsfrihed på realkreditlånene og bruge de sparede penge på at banke af på et boliglån i banken, som er betydeligt dyrere med en rente på hele syv procent.

Boliglånet skal bankes af
Familien er kunder i Jyske Bank, som normalt tilbyder realkreditlån hos Totalkredit - men tidligere på året ændrede Nykredit, der ejer Totalkredit, reglerne for deres udlån.

Regler der betyder, at Tim Valbøll ikke kan finansiere hele realkreditlånet med afdragsfrie lån - som planlagt.

Som noget nyt er man hos Totalkredit nemlig tvunget til at afbetale på den yderste del af realkreditlånet. Den del der dækker mellem 60 til 80 procent af husets værdi. Højere bidrag

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her