Ikke alle produkter i supermarkedet skal være billigere, mener Moderaterne og Enhedslisten. Meldingerne åbner for en myriade af afgrænsninger og bøvlet administration, mener virksomheder og en professor i økonomi.

Regeringen har gentaget planen igen og igen. Men nu åbner nye meldinger for et politisk slagsmål

Animation: Tomas Østergren. Foto: Finn Frandsen/Miriam Dalsgaard/Rune Pedersen

Regeringen og Enhedslisten har virket fast besluttede på at fjerne momsen på frugt og grønt og samtidig halvere momsen på alle andre fødevarer. Men nu lufter to af partierne bag forslaget tanken om, at det alligevel ikke skal gælde alt på supermarkedernes hylder.

Og dermed er banen kridtet op til et større politisk slagsmål om, hvad der skal inkluderes, hvad der ikke skal inkluderes, og hvad der overhovedet er sunde og usunde fødevarer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her