Vaccinationer er ved at lukke epidemien i Danmark ned. Blandt ældre og sårbare er langt, langt de fleste nu beskyttet. Det er tid til »et mentalt skifte«, så samfundet ikke overreagerer på stigende smittetal, siger Søren Riis Paludan.

Professorer gør status: Vi skal se corona på en ny måde. Som influenza

Foto: Finn Frandsen/POLFOTO
Foto: Finn Frandsen/POLFOTO

Langt de fleste borgere, der var i højrisiko for alvorlig covid-19-sygdom efter smitte med coronavirus, har fået deres to stik og er færdigvaccineret. Selv med deltavarianten har vi trods udbredt smitte kun ganske få indlagt, og stort set ingen dør med covid-19 længere. Dermed er pandemiens særlige alvor dampet af, og tiden er ved at være inde til, at vi lærer at leve med covid-19 som enhver anden epidemisk sygdom, der ikke holder samfundslivet i skak.

Nogenlunde sådan lyder forsigtige bud fra eksperter, som Politiken har bedt om at gøre en slags status på coronaepidemien på et tidspunkt, hvor ferien går på hæld, og hverdagen er ved at indfinde sig.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
’Håndholdt panserværnsgranatkaster RPG-7V’. ’Kalasjnikov-automatgevær AK-74’. ’Offensiv håndgranat RGD-5’. Det er nok de færreste børn i 8. klasse, der ved, hvordan de våben skal bruges, hvad de hedder, og hvordan de virker rent teknisk. Men det gør børnene på skolen på den russiske ambassade i København. Her, blandt pæne lejligheder og store huse på Østerbro, er læren om de tre våben blot en brøkdel af det militære stof, børnene undervises i. Politikens journalist Sigrid Debois Reuss har gennemgået hundredvis af sider i en række dokumenter fra den russiske skole i København for at kortlægge, hvad der foregår inden for skolens mure.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her