Marie Wildthar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.
Marie Wildthar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.
Algoritmer kan gøre det svært for gymnasieelever at søge materiale frem til skoleopgaver. Læs tre gymnasieelevers oplevelser.
Johanne har prøvet det: Hun googlede forgæves efter det, læreren sagtens kunne finde på sin computer
Johanne Sølvsten, Sofus Ingemann og Stine da Silva går alle tre i 3. g på Sankt Annæ Gymnasium. De lærer meget om kildekritik i undervisningen, men de har aldrig tænkt over, at algoritmer kan bestemme, hvilke resultater der kommer frem af en googlesøgning. Foto: Andreas Merrald/POLFOTO
Lyt til artiklen
Henter...
Når gymnasieelever skal skrive større opgaver i skolen, kræver det en del materiale. Det er typisk noget, de vil google frem med deres private computer.
Men det er ikke sikkert, at det giver de bedste søgeresultater; algoritmer kan nemlig spille en stor rolle. Det mener sociologien Anette Prehn.
Marie Wildthar delt denne artikel med dig. Log ind eller opret en profil, for at læse den.