Få avisen leveret hver lørdag for kun 99 kr.

Fagbevægelsen provokerer mig

Levebrødsfagforeninger. Problemet med fagbevægelsens gamle drenge er, at de bare vil have bevægelsen til at holde deres tid ud, harcelerer tidligere konsulent i LO. Tegning: Mette Dreyer
Levebrødsfagforeninger. Problemet med fagbevægelsens gamle drenge er, at de bare vil have bevægelsen til at holde deres tid ud, harcelerer tidligere konsulent i LO. Tegning: Mette Dreyer
Lyt til artiklen

For ti år siden udgav Michael Valentin debatbogen ’Bare det holder min tid ud’, der skabte en voldsom furore i LO-fagbevægelsen.

I sin bog rettede Michael Valentin, der er tidligere tømrersvend og konsulent i LO, en sønderlemmende kritik mod fagbevægelsen, som han ellers »har et stort og brændende varmt hjerte for«. Her et årti senere kan Michael Valentin, der nu er direktør i Akademikernes A-Kasse, gøre status: Hans dommedagsprofetier holdt stik – eller det vil sige – det er faktisk gået endnu værre, end han dengang forudså. 320.000 medlemmer er forsvundet siden bogen i 2002. Og det er ganske enkelt for slapt, mener han.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her