Sig det som det er: Grønland var en koloni

Danmark har fortrængt og benægtet meget om kolonitiden i Grønland. Det er på tide, vi giver grønlænderne en undskyldning.
Danmark har fortrængt og benægtet meget om kolonitiden i Grønland. Det er på tide, vi giver grønlænderne en undskyldning.
Lyt til artiklen

I politiken 18. december kunne vi endnu en gang læse, at det er en myte, at Grønland skulle have været en »ægte« koloni, sådan som de andre kolonier, primært under varmere himmelstrøg.

Det fremføres i denne omgang (og igen) af Bo Lidegaard, men han er ikke den eneste, der indtager dette synspunkt. Det pudsige er, at det først opstod i forbindelse med Grønlands afkolonisering.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her