Tysk retssag mod tidligere syrisk politichef kan afsløre Assad-regimets voldsomme overgreb – og gøre det sværere at sende asylsøgere retur.

Seniorkorrespondent: I Syrien er der ingen retssikkerhed. Heller ikke for flygtninge, der risikerer at blive sendt hjem fra Europa

Syrisk tortur - sådan så aktivisten Mohammed Hamdi's ryg ud efter mishandling i et af Assads arrresthuse. Foto: Finn Frandsen/POLFOTO
Syrisk tortur - sådan så aktivisten Mohammed Hamdi's ryg ud efter mishandling i et af Assads arrresthuse. Foto: Finn Frandsen/POLFOTO
Lyt til artiklen

To syriske flygtninge står over for hinanden ved en tysk domstol. De hedder begge Anwar. De har begge to læst jura på universitetet i Damaskus. De kender begge syriske fængsler indefra. Og de har endnu en ting til fælles: De bor i dag i Tyskland, hvor de begge har status som flygtninge.

Men i Koblenz sidder de på hver sin side i en helt usædvanlig retssag, der nærmer sig sin afslutning. Hvis den ene Anwar – med efternavnet al-Bunni – får ret, bliver den anden – med efternavnet Raslan – kendt skyldig i mord og tortur.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her