Regeringens retssyn med hensyn til fratagelse af allerede tillagte rettigheder underminerer forvaltningsretten og dermed borgernes retssikkerhed. Anderledes kan jeg ikke læse journalist Hans Drachmanns artikler om Nadine, der med et pennestrøg har fået frataget sit mangeårige statsborgerskab.
Sagen er grundigt beskrevet senest her i avisen 14. august og fulgt op af en juridisk kritik i Kroniken 16. august. Kronikken er skrevet af Danmarks mest vidende jurist på området, Eva Ersbøll, Institut for menneskerettigheder. Jeg deler fuldstændig Eva Ersbølls juridiske analyse, vurderinger og konklusioner.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
