Kenneth Nørgaardhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.


Kenneth Nørgaardhar delt denne artikel med dig. Som abonnent kan du frit dele artikler med familie og venner - det kræver kun, at de logger ind eller opretter en profil.

Debatindlæg afErik Rasmussen

Stifter og direktør, Sustania

Ny opsigtsvækkende bog rejser stærk tvivl om, hvorvidt alle kendte løsninger overhovedet er i stand til at bremse de accelererende klimaforandringer.

Erik Rasmussen: Måske er 'panik' det næste – bedste – skridt i klimakampen

Lyt til artiklen

Hvis der er to, der står sammen i kampen mod klimaforandringerne, er det en 16-årig svensk skolepige med navnet Greta Thunberg og en amerikansk forfatter til en meget omtalt bog om klodens tilstand, David Wallace-Wells. Fra meget forskellige udgangspunkter er de nået til samme konklusion: ’We need to panic’.

Greta Thunberg er på kort tid blevet et internationalt ikon i klimakampen. Efter at have startet sin stille ugentlige og i starten ensomme klimaprotest foran Riksdagen i Stockholm har hun været inviteret til at udbrede sit budskab om klimapanik i magtens inderkredse – bl.a. ved det verdensøkonomiske topmøde i Davos og i FN-hovedkvarteret. Hun taler på vegne af hundredtusinder af andre panikslagne skoleelever, som alle med stigende frygt ser deres fremtid i møde og har deltaget i ugentlige protestaktioner i hele verden – protester, der foreløbig kulminerede med demonstrationer i mere end 2.000 byer i sidste uge.

Kenneth Nørgaardhar delt denne artikel med dig. Log ind eller opret en profil, for at læse den.

Opret profilHar du allerede en profil?Log ind her

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her