I dag skal regerings Tryghedspakke behandles i Folketinget for anden gang. I den forbindelse har vi i de seneste uger i Folketinget og i Politiken set, hvordan justitsminister Nick Hækkerup (S) efter orwellsk inspiration har introduceret begrebet ’reel frihed’ som et opgør med det formelle frihedsbegreb.
Han understregede i Politiken i sidste uge, at det ikke er et problem at indskrænke de ’formelle’ frihedsrettigheder i Danmark, fordi vi allerede har et så stærkt demokrati. Problemet er bare, at vores demokrati sikres af vores fundamentale frihedsrettigheder, og vice versa. Når det ene indskrænkes, smuldrer det andet. Derfor er det bekymrende at bevidne regeringens angreb på vores frihedsrettigheder.
Dette er et debatindlæg. Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
