Klumme afCaroline B. Bertelsen

Det virker ofte til, at Radio24syv vælger kilder ud fra, hvem der kan skabe de mest heftige kommentarspor, og prioriterer konfliktsøgende frem for oplysende journalistik.

Hvad skal vi egentlig bruge den slags historier til, Radio24syv?

Lyt til artiklen

Da Magnus Landin fredag aften placerede bolden med perfekt præcision i højre hjørne, jublede Håndbolddanmark af ham. Men de begejstrede tilskuere jublede ikke kun af ham. De jublede også af Mikkel Hansen – for det var ham, der kort forinden havde spillet en perfekt bold til Landin og dermed lagt op til målet. Han havde spillet ham god.

I håndbold handler det nemlig om at spille hinanden gode, det ved alle. Og det kunne vi godt lære lidt af ude i samfundet. Også i medierne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her