For en måneds tid siden skrev Laura Rosenvinge, socialdemokratisk medlem af Københavns Borgerrepræsentation, et debatindlæg her i avisen. Hun fortalte modigt, at hun er holdt op med at deltage i debatter på de sociale medier, fordi hun er ordblind: »Jeg har nemlig set, hvordan en lille stavefejl kan tiltrække uendelig meget opmærksomhed og arrogante kommentarer fra selvudnævnte sprogbetjente«. En uheldig konsekvens, må man sige.
Jeg kan i den grad nikke genkendende til det, Laura Rosenvinge skriver, og det skyldes ikke, at jeg er ordblind. Derimod er jeg selv sprogbetjent, faktisk en af de professionelle af slagsen, idet jeg tjener til dagen og vejen som korrekturchef på denne avis.
For mit vedkommende handler det om, at jeg så vidt muligt afholder mig fra offentligt at mene noget om sprog, selv om jeg ofte kunne have lyst til det. Jeg orker nemlig ikke kampen med andre sprogbetjente. De gange, jeg har ment noget om sproget her i avisen, har jeg fået en række henvendelser af findes-der-virkelig-korrekturlæsere-på-Politiken-det-skulle-man-godt-nok-ikke-tro-med-alle-de-fejl-der-er-i-avisen-typen. Og skulle der have indsneget sig en fejl i det, jeg skriver, for sådan nogle kan jeg nemlig godt komme til at begå, skal jeg lige love for, at jeg bliver gjort opmærksom på det. Det kan jeg sagtens klare, og det er ikke, fordi nogen skal have ondt af mig, slet ikke, men diskussionerne handler stort set aldrig om substansen, men bliver skingre og uendelig ufrugtbare.
Irritationen eller måske snarere ærgelsen over at falde over en sprogfejl kender jeg naturligvis udmærket. Jeg ærgrer mig dagligt over fejl i Politiken, som ikke er blevet fanget inden publiceringen, men jeg er holdt op med at blive sur endsige forarget. Sådan har mange af de sprogbetjente, der læser avisen, det ikke, kan jeg oplyse. Hvis jeg fik en femmer for hver gang, jeg besvarede en mail fra en ophidset læser, som har fundet en fejl i en artikel, havde jeg for flere år siden trukket mig tilbage til den tropeø, hvor nogle mener, at Elvis gemmer sig, for at drikke kulørte drinks med ’The King’.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Læs artiklen nu, og få Politiken i 30 dage
Få adgang til hele Politikens digitale univers nu for kun 1 kr.
Læs videre nuEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind her
Skriv kommentar