Nogle gange støjer debatten om flygtninge og indvandrere så meget, at man næsten ikke kan høre, hvad man selv tænker. Og når det hele går op i othellokage ude på den ene fløj og skamfuldhed over at være dansker på den anden – så er det helt rart at blive mindet om, at der midt i støjhelvedet er en masse mennesker, som ikke råber op, men handler. Som hver dag året rundt kæmper med ydre omstændigheder og nogle gange også indre dæmoner for at løse gåden om, hvordan man bliver dansker uden at miste sig selv. Som ikke bare taler om integration, men investerer deres egen tilværelse i at løse den største opgave, vi som nation har stået over for i nyere tid.
I Lyngby ligger Lykkens Gave. En smuk, gammel bygning, som i 100 år var plejehjem, men som nu huser nogle af de mange flygtninge, der i den seneste tid er kommet til Danmark. ’Lykkens Gave’ er derfor blevet navnet på et multimedieprojekt, som i film, foto og tekst og med huset i Lyngby som lokalitet fortæller 14 enkeltstående historier om mennesker, som på den ene eller anden måde har den komplekse problematik om integration tæt inde på livet – hvad enten de er nys ankomne flygtninge, andengenerationsindvandrere eller danskere med etnisk rod i Danmark.
’Lykkens Gave’ er produceret af instruktør Line Hadsbjerg, filmfotograf Pep Bonet og klipper José Bautista. Politikens fotograf Miriam Dalsgaard har taget billederne af de 14 mennesker, hvis historie bliver fortalt.