0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Xavi Bou
Foto: Xavi Bou

Fuglenes flugt over himlen - i ét eneste fotografi

Den spanske fotograf Xavi Bou har fotograferet fugle i flugt. Ikke kun som et øjeblik. Men hele bevægelsen.

FOR ABONNENTER

Vi lever ikke bare i nuet. Vi er strandet i det. Men tænker sjældent over, hvad det betyder, at vi går igennem livet med lup og studerer øjeblik for øjeblik, mens vi for at opleve i længere forløb selv må kæde dem sammen.

Musik er noget, vi selv tænker os til. For i nuet hører vi kun toner og slag. Musik bliver det først, når vi tilfører tid og oplever tonernes stigninger og fald. Ved at huske, hvad vi hørte for lidt siden. Og forestille os, hvad der kommer om lidt.

Nogenlunde sådan forholder det sig også med den måde, vi ser verden på. Et landskab har ikke nødvendigvis nogen en udstrækning i tid. Men det har bevægelse. Uden tid ser vi den slet ikke. Med mindre nogen klapper tiden sammen og lægger hele forløb ind i et enkelt øjeblik. Hvilket synes at være ideen bag fotografen Xavi Bou’s billeder af fugles bevægelser.

Som barn lærte hans bedstefar ham om forskellige fuglearter og deres træk. Senere gav han sig til at fotografere fugle i omegnen af Barcelona. Med tiden kunne han skelne arterne fra hinanden alene på deres flugt og fik lyst til at fotografere selve flugten og således synliggøre naturens skjulte æstetik. Eller som han siger til kunsthjemmesiden hyberallergic.com: »Jeg ønskede at vise, hvad formen af deres flugt på himlen ville se ud som, hvis vores oplevelse af tid var anderledes«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce