0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
Ole Hansen
Foto: Ole Hansen

Den politiske teatergruppe Solvognen markerede sig med flere happenings i 1970'erne – blandt andet 'Julemandshæren' i 1974. 22. december invaderede en gruppe på ca. 50 julemænd Magasin i København og begyndte at dele bøger ud til stormagasinets kunder. Aktionen fortsatte bagefter i Illum. Som Politiken skrev dagen efter: »Politiet blev tilkaldt, og der mødte kunder og personale i det stopfyldte stormagasin et sælsomt skue, da betjentene gik i gang med at foretage masseanholdelser af julemændene«. Julemandshæren blev i 2006 optaget i Kulturministeriets Kulturkanon.

Se billederne: Ibyens adventskalender tager dig med til julemandsaktion i Magasin i 1974

FOR ABONNENTER

Glædelig 2. søndag i advent. Hver adventssøndag dykker Ibyen og billedarkivar Mikkel Ferneborg ned i Politikens fotoarkiver og tager på nostalgitrip i de seneste 100 års jul i København.


Research: Mikkel Ferneborg

Billedtekster: Mette Olsen og Morten Hjortshøj

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce