Det danske vejr er ufattelig svært at forudsige. Nogle gange sner det i marts. Andre gange er der sommerlignende tilstande. Men kalenderåret er ikke i tvivl: Marts er forår.
Så om temperaturmåleren vil det eller ej, står vi midt i den første forårsmåned, og det fejrer den Nørrebro-baserede isbutik Istid 16. marts med is til 5 kroner.
Det er femte sæson, Istid langer økologisk og cremet nitrogen-is over disken på Jægersborggade, hvor køen ofte slanger sig langt ned ad gaden.
Kender du ikke allerede Istid, sidder du måske tilbage med rynket pande og tænker: Nitrogen-is?! Det lyder som noget værre trylleri, ligesom dengang Mother, pizzeriaet i Kødbyen, begyndte at bruge saltvand fra Middelhavet i dejen for at give bundene en mere intens og naturlig smagsoplevelse.
Kemi og ismageri: På Nørrebro laver to unge kvinder frisklavet nitrogen-is på mindre end ét minutImidlertid har nitrogen-is en helt anden fremgangsmåde end den kugle med vanilje eller chokolade, der ellers kan købes rundtomkring i landets isbutikker.
Bestiller du eksempelvis en salty caramel-is giver de dig ikke bare en kugle fra en bøtte, men laver isen på stedet. Det er muligt, fordi nitrogen kan fryses ekstremt hurtigt. Det giver på samme tid en cremet og blødere konsistens.
Til de første kunder vil der også være bobler. Tilbuddet gælder kun ved køb af en lille is.
Og allieret med nitrogen-isen kan man passende trisse en tur gennem Assistens Kirkegård efterfølgende. Med paraply, solbriller og/eller vanter.
Sæsonåbning af Istid, lørdag 16. marts, 12.00-19.00, Jægersborggade 13, 2200 København N
fortsæt med at læse
