Du har ingen artikler på din læseliste

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon

Så bliver artiklen føjet til din læseliste, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Læs nu
Du har ingen artikler på din læseliste

Næste:
Næste:
Artiklen er føjet til din læseliste Du har ulæste artikler på din læseliste

Få overblikket: Her er alle de nye ministre

Mette Frederiksen har offentliggjort sin ministerliste. Senere i dag præsenteres ministerholdet på Amalienborg.

Mette Frederiksen er klar med sin nye S-regering efter, at hun forleden forhandlede en politisk aftale på plads med støttepartierne Enhedslisten, SF og Radikale Venstre.

Mette Frederiksens ministerhold tæller syv kvinder og 13 mænd. Flere har ministererfaring fra tidligere, andre er mere uprøvede navne.

Her er alle ministrene (swipe til højre, hvis du læser med på mobilen)

Ministrene præsenterer den nye regering for dronningen på Amalienborg klokken 11.

Efterfølgende, klokken 12, tager dronningen imod de afgående ministre.

Mette Frederiksen har samtidigs at navn på medlemmerne af regeringens centrale udvalg.

I det magtfulde koordinationsvalg kommer Mette Frederiksen til at få selvskab af finansminister Nicolai Wammen, udenrigsminister Jeppe Kofod og justitsminister Nick Hækkerup.

Regeringens økonomiudvalg består af finansminister Nicolai Wammen, social- og indenrigsminister Astrid Krag, skatteminister Morten Bødskov, klima-, energi- og forsyningsminister Dan Jørgensen og erhvervsminister Simon Kollerup.

Regeringens sikkerhedsudvalg består af ststminister Mette Frederiksen, finansminister Nicolai Wammen, udenrigsminister Jeppe Kofod og justitsminister Nick Hækkerup og forsvarsminister Trine Bramsen.

I eftermiddag er der overdragelsesforretninger i ministerierne begyndende klokken 13.30 i Statsministeriet, hvor Lars Løkke Rasmussen (V) vil overdrage det til Mette Frederiksen (S).

Det fulde program for overdragelserne kan ses her:

  • Kl. 13.30 i Statsministeriet: Lars Løkke Rasmussen overdrager til statsminister Mette Frederiksen
  • Kl. 14.00 i Udenrigsministeriet: Anders Samuelsen og Ulla Tørnæs overdrager til udenrigsminister Jeppe Kofod og minister for udviklingssamarbejde Rasmus Prehn. Eva Kjer Hansen vil også være til stede.
  • Kl. 14.00 i Forsvarsministeriet: Claus Hjort Frederiksen overdrager til forsvarsminister Trine Bramsen.
  • Kl. 14.00 i Økonomi- og Indenrigsministeriet: Simon Emil Ammitzbøll-Bille overdrager til social- og indenrigsminister Astrid Krag.
  • Kl. 14.30 i Justitsministeriet: Søren Pape Poulsen overdrager til justitsminister Nick Hækkerup.
  • Kl. 14.30 i Kulturministeriet: Mette Bock overdrager til kulturminister Joy Mogensen.
  • Kl. 14.30 i Undervisningsministeriet: Merete Riisager overdrager til børne- og undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil.
  • Kl. 15.00 i Finansministeriet: Kristian Jensen og Sophie Løhde overdrager til finansminister Nicolai Wammen.
  • Kl. 15.00 i Skatteministeriet: Karsten Lauritzen overdrager til skatteminister Morten Bødskov.
  • Kl. 15.00 i Miljø- og Fødevareministeriet: Jakob Ellemann-Jensen og Eva Kjer Hansen overdrager til miljøminister Lea Wermelin og ministeren for fødevarer, fiskeri og ligestilling og minister for nordisk samarbejde Mogens Jensen.
  • Kl. 15.00 i Energi-, Forsynings- og Klimaministeriet: Lars Christian Lilleholt overdrager til klima-, energi- og forsynings- minister Dan Jørgensen.
  • Kl. 15.30 i Sundheds- og Ældreministeriet: Ellen Trane Nørby og Thyra Frank overdrager til sundheds- og ældreminister Magnus Heunicke.
  • Kl. 15.30 i Børne- og Socialministeriet: Mai Mercado overdrager til børne- og undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil og social- og indenrigsminister Astrid Krag.
  • Kl. 15.30 i Transport-, Bygnings- og Boligministeriet: Ole Birk Olesen overdrager til transportminister Benny Engelbrecht og boligminister Kaare Dybvad.
  • Kl. 15.30 i Udlændinge- og Integrationsministeriet: Inger Støjberg overdrager til udlændinge- og integrationsminister Mattias Tesfaye.
  • Kl. 16.00 i Erhvervsministeriet: Rasmus Jarlov overdrager til erhvervsminister Simon Kollerup.
  • Kl. 16.00 i Uddannelses- og Forskningsministeriet: Tommy Ahlers overdrager til uddannelses- og forskningsminister Ane Halsboe-Jørgensen.
  • Kl. 16.00 i Beskæftigelsesministeriet: Troels Lund Poulsen overdrager til beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard.
  • Kl. 16.00 i Kirkeministeriet: Mette Bock overdrager til kirkeminister Joy Mogensen.

Læs mere:

Læs mere

Annonce

For abonnenter

Annonce

Podcasts

Forsiden