3 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Karakterkrav vil afskære 18.000 om året fra gymnasiet

Adgangskrav. De borgerlige partier kræver et karaktergennemsnit på mellem 4 og 7 fra folkeskolen for at komme i gymnasiet. Her er det elever på Ørestads Gymnasium.
Adgangskrav. De borgerlige partier kræver et karaktergennemsnit på mellem 4 og 7 fra folkeskolen for at komme i gymnasiet. Her er det elever på Ørestads Gymnasium.

Kortere kø i kantinen og mere plads i de ellers trængte klasselokaler på landets gymnasier kan blive virkelighed, hvis de borgerlige partier kommer igennem med kravet om et karaktergennemsnit på mellem 4 og 7 fra folkeskolen for at komme i gymnasiet.

Et adgangskrav på karakteren 4 i dansk og matematik vil betyde, at 8 procent – knap 4.000 – af de unge, der i dag starter i gymnasiet, fremover ikke vil kunne komme ind. Det viser tal fra Undervisningsministeriet, som Dansk Folkeparti har bedt om at få. Hæves adgangskravet til karakteren 7, vil hele 40 procent færre kunne komme ind, svarende til 18.000 unge.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her