3 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Flertal: Kortlæg tilbud til skolens kloge


    Hørsholm skole opretter Escape room for at udfordre begavede elever.
Her er det Ida og Lukas.
   Martin Lehmann/POLFOTO
Hørsholm skole opretter Escape room for at udfordre begavede elever. Her er det Ida og Lukas. Martin Lehmann/POLFOTO

Elever, der har svært ved at stave eller dividere, har i mange år stået højt på både læreres og politikeres prioriteringsliste, men i den anden ende af spektret ligger en gruppe højtbegavede elever, der er mere eller mindre overset i den danske folkeskole.

Derfor vil et flertal af Folketingets partier nu have kortlagt, hvor mange af landets kommuner der tilbyder differentieret undervisning til folkeskolens højtbegavede elever. På nuværende tidspunkt findes der nemlig intet overblik over, hvor mange af de tusindvis af højtbegavede elever der ikke får den hjælp, de har brug for.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her