Israelske soldater og officerer indrømmer, at palæstinensere bliver dræbt på vej efter nødhjælp. Nu åbner det israelske militær en undersøgelse.

»Nogle gange angriber vi bare dem på tæt hold«: Israelske soldater har dræbt mindst 500 palæstinensere i kø til nødhjælp

Ny hverdag i Gaza – tusinder af palæstinensere venter på nødhjælp. Hver dag bliver mange dræbt.    Foto: Omar Ashtawy/Ritzau Scanpix
Ny hverdag i Gaza – tusinder af palæstinensere venter på nødhjælp. Hver dag bliver mange dræbt. Foto: Omar Ashtawy/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Hvorfor dør palæstinensere i køen efter nødhjælp i Gaza? Hvorfor er 500 eller 600 dræbt siden slutningen af maj? Hvorfor giver det israelske militær ikke en forklaring?

Israelske soldater siger anonymt til den israelske avis Haaretz, at militæret ligefrem har givet ordre til at skyde på palæstinensere i madkøen. Enten for at presse dem væk eller for at sprede dem.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her