Den danske færge Kong Frederik IX er blevet rulgt hele vejen til ophugningsstranden i Indien - af presse, myndigheder, miljøorganisationer og endda af ministeren. Men samtidig er to andre færger på vej samme sted hen uden nogen har set det. Køberen oplyser det selv Det drejer sig om yderligere to DSB-færger Dronning Margrethe II og Rügen, som ifølge Jyllands-Posten er på vej mod Indien. Og oplysningerne kommer fra en meget central kilde - nemlig den daglige leder hos Marco Shipping i Dubai, der for to måneder siden købte de to færger af Scandlines. Greenpeace er bestyrtet Hos miljøorganisationen Greenpeace er der bestyrtelse. »Det er da løgn«, udbryder civilingeniør Jacob Hartmann fra Greenpeace. Han har stået i spidsen for arbejdet for at undgå at Kong Frederik IX bliver skrottet under forhold, der skader både miljøet og arbejderne. Scandlines nægter kendskab I Scandlines er reaktionen noget nær den samme. Pressechef Gert Jakobsen har hele morgenen i forskellige medier afvist, at selskabet skulle have kendskab til, at deres skibe skulle være sendt til miljø- og sundhedsskadelig skrotning i Indien. »De to skibe skulle meget gerne befinde sig i Dubai hos Marco Shipping. Det kommer derfor totalt bag på mig, hvis Jyllands-Postens oplysninger er korrekte«, siger pressechefen til Jyllands-Posten.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Signe Andreasen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Lærke Malmbak
Vi tog springet fra København og flyttede på landet. Her er det regnestykke, der får det hele til at gå op for mig
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Debatindlæg af Lucas Larsen og Jacob Feldborg Andersen
Klumme af Christian Jensen




























