Mens Ukraine lige så langsomt er ved at løbe tør for ammunition på slagmarken, halter det med at få en hjælpepakke til det krigsramte land igennem Kongressen i USA.
Jake Sullivan, den amerikanske præsidents nærmeste sikkerhedsrådgiver, har onsdag besøgt Ukraines hovedstad, Kyiv, hvor han afviser at sætte dato på, hvornår hjælpen kommer.
»Det har allerede taget for lang tid. Det ved jeg, og det ved I«, siger han.
»Vi arbejder på at få det gjort så hurtigt som muligt, men jeg kan ikke komme med en præcis forudsigelse i dag«.
USA har givet mere end 44 milliarder dollar, godt 302,6 milliarder kroner, til Ukraine i militærhjælp.
Særligt på højrefløjen i Det Republikanske Parti er en modvillighed mod at sende flere penge til landet begyndt at ulme.
Partiet har krævet, at præsident Joe Biden strammer sin indvandringspolitik, hvis det skal gå med til at sende en stor våbenpakke til Ukraine.
Ukraines udenrigsminister, Dmytro Kuleba, sagde tirsdag, at det var chokerende, at pakken stadig ikke var blevet sendt afsted.
Sullivan svarer onsdag, at han på trods af hindringerne er ’sikker’ på, at det nok skal lykkes at få hjælpen til Ukraine.
»Vi skal nok få de penge ud af døren«, siger han.
ritzau
fortsæt med at læse




























