Dr. Rick Bright, der har ledet USA’s indsats for at finde og producere en coronavaccine, er blevet forflyttet fra sin chefpost. Selv siger han, at det er en politisk fyring, fordi han blandt andet nægtede at anbefale malariamidlet klorokin, som præsident Trump har kaldt en mulig coronakur.

Chefen for USA's udvikling af en coronavaccine nægtede at anbefale Trumps mirakelmiddel. Nu er han fyret. Og vred

Dr. Rick Bright blev udnævnt til chef for den amerikanske Biomedical Advanced Research and Development Authority i 2016. Tirsdag blev han forflyttet fra sin stilling. Foto: phe.gov
Dr. Rick Bright blev udnævnt til chef for den amerikanske Biomedical Advanced Research and Development Authority i 2016. Tirsdag blev han forflyttet fra sin stilling. Foto: phe.gov
Lyt til artiklen

Hans job var at sætte turbo på udviklingen af en vaccine mod coronavirus. Samtidig skulle han ruste USA til at producere millioner af vacciner i samme øjeblik, en gennemprøvet version lå klar – eller indkøbe dem fra producenter andre steder i verden. Han havde fået bevilget svimlende 20 milliarder kroner til at løse sin opgave.

I tirsdags blev dr. Rick Bright imidlertid forflyttet fra sin stilling som chef for USA’s instans for biomedicinsk avanceret forskning og udvikling – til daglig kaldet BARDA – som han har været chef for siden 2016. Selv siger han nu, at han er blevet degraderet, fordi han har været lodret imod, at malariamidlet hydroxyklorokin og andre medikamenter, som præsident Trump og hans regering hylder som en mulig coronakur, blev gjort til en del af virusbehandlingen i USA. Midler, der mangler videnskabelig dokumentation.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her