Tilbud: Læs og lyt til Politiken digitalt for 149 kr./md.

Jeg var klart nok en Janus, men var jeg også lidt en Tore?, spørger Kim Skotte i denne klumme, hvor han tager livtag med ungdommens dobbeltansigt i ’Den kroniske uskyld’.

Jeg bliver noget rystet, da jeg genlæser, hvor svinsk Janus behandler sin stakkels bolleveninde

Klaus Rifbjerg var allerede brudt igennem som lyriker med debutdigtsamlingen 'Under vejr med mig selv' i 1956 og 'Efterkrig' (1957), da han bragede igennem med den skandaløse 'Den kroniske uskyld' i 1958.    Foto: Jacob Maarbjerg
Klaus Rifbjerg var allerede brudt igennem som lyriker med debutdigtsamlingen 'Under vejr med mig selv' i 1956 og 'Efterkrig' (1957), da han bragede igennem med den skandaløse 'Den kroniske uskyld' i 1958. Foto: Jacob Maarbjerg
Lyt til artiklen

»Så blev al den grød, man sad og sjuppede i resten af tiden, til noget meget bedre og rigtigere«, udbryder Janus på første side af ’Den kroniske uskyld’.

Janus beskriver den forskel, hans nye ven Tore udgør. Man blev »et helt andet menneske midt i den tåbelige duft af æggemadder, prutter og cigaretskod«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her