Stort opsat børneopera på Dokøen er for alle, der elsker en god historie

Palle Steen Christensen har designet enkle scenelandskaber, der kan dreje, hæves, skubbes op og åbnes på alle mulige fantastiske måder. Ren teatermagi.
Palle Steen Christensen har designet enkle scenelandskaber, der kan dreje, hæves, skubbes op og åbnes på alle mulige fantastiske måder. Ren teatermagi.
Lyt til artiklen

Voldsomt, spændende og flot«, var nogle af de umiddelbare tillægsord, børnene på min stolerække hæftede på deres oplevelse. Men mere end at bedømme var de egentlig optaget af mere præcist at forstå, hvad det var, de havde oplevet i lyd, ord og billeder.

For ’Momo og tidstyvene’ i Operaen er noget helt andet end det, de fleste børn eller voksne er vant til. Den nye børneopera er en vild satsning på den økonomisk plagede nationalscene. Det er den upåagtede hollandske komponist Svitlana Azarovas første opera, opsætningen er kæmpestor med enormt mange medvirkende, og forlægget er en filosofisk og højtragende historie om det vigtige i livet. Og så er det som sagt for børn.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her